Cloud 10 is an indoor, suspended cloud effect luminaire with high efficiency and long life. It is available with direct / indirect light distribution in 4000K, and is perfect for atriums, shopping centers, education or play centers, retail, or any large open areas.
| Application | Pendant |
| Construction |
Body: Rotationally Molded Body from High Strength, UV Stable Polyethylene Maximum Suspension Distance: 14.76’ |
| Wattage | 63W |
| Power Supply | Integral 120-277VAC |
| Dimming | Available |
| CCT | 4000K |
| CRI | >80 |
| Delivered Lumens | 11,015 lm (Cloud 10 - 63W) |
| Finishes | Unfinished - Molded Body |
| Ingress Protection | IP40 |
ETL Pending