Nobel Eclips is a small, recessed LED downlight suitable for indoor installation on ceilings that is tiltable to 30°. It is available in 2 color temperatures, 3 optics options and 6 standard finishes.
| Application | Recessed Downlight |
| Construction | Body: Aluminum |
| Wattage | 3.82W |
| Power Supply | Remote 350mA Constant Current |
| Dimming | Available |
| CCT |
2700K, 3000K (4000K on request) |
| CRI | >90 |
| Delivered Lumens | 433 lm (3000K) |
| Optic Options | 15°, 36°, 50° |
| Finishes | 5 Standard |
| Ingress Protection | IP20 |