Micro Tommy is a group of square recessed downlights available in 3 sizes offering LED power in a pocket size. Micro Tommy 1 IP54 is the outdoor single LED version available in 2 color temperatures, 3 optics options and 5 standard finishes with an IP rating of IP54.
| Application | Recessed Downlight |
| Wattage | 4W |
| Power Supply | Remote 350mA Constant Current |
| Dimming | Available |
| CCT | 2700K, 3000K |
| CRI | >90 |
| Delivered Lumens | 342 lm (3000K) |
| Optic Options | 15°, 36°, 50° |
| Finishes | 5 Standard |
| Accessories | See Datasheet |
| Ingress Protection | IP54 |