Micro Tommy is an indoor recessed downlight, available in 3 sizes, offering LED power in a pocket size. Micro Tommy 3 is the triple LED version available in 2 styles, Torsion or Leaf, 2 color temperatures, 3 optics options and 5 standard finishes.
| Application | Recessed Downlight |
| Wattage | 3 x 4W |
| Power Supply | Remote 350mA Constant Current |
| Dimming | Available |
| CCT | 2700K, 3000K |
| CRI | >90 |
| Delivered Lumens | 342 lm per beam (3000K) |
| Optic Options | 15°, 36°, 50° |
| Finishes | 5 Standard |
| Accessories | See Datasheet |
| Ingress Protection | IP20 |