DoReMi S is a collection of decorative stainless steel outdoor pendants that become luminous accents for beneath porticoes and verandas, along terraces and pergolas, or among garden trees, where the lights appear to float between the branches. Do S 1 is a sphere version with a hood on the bottom half of the sphere, offered in 4 color temperatures with diffuse optics and 5 standard finishes.
| Application | Pendant |
| Construction |
Body / Bracket: Stainless Steel AISI 316L Lens: Acrylic (PMMA) |
| Wattage | 0.9W |
| Power Supply | Remote 24VDC Constant Voltage |
| Dimming | Available |
| CCT | 2200K, 2700K, 3000K, 4000K |
| CRI | 80 |
| Delivered Lumens | 81 lm (3000K) |
| Optic Options | Diffuse |
| Finishes |
5 Standard, Custom RAL (4 Stage Marine Grade Finish) |
| Accessories | See Datasheet |
| Bug Rating | B0-U3-G0 (3000K) |
| Ingress Protection | IP66 |
| Impact Resistance | IK06 |