Helax SML is a round recessed LED downlight suitable for indoor installation on ceilings. It is available in 2 standard static white temperatures, and textured white or black standard finishes.
| Application | Recessed Downlight |
| Wattage | 4.1W |
| Power Supply | Remote 350mA Constant Current |
| Dimming | Available |
| CCT |
2700K, 3000K (4000K or DimWarm on request) |
| CRI | >90 |
| Delivered Lumens | 450 lm (3000K) |
| Optic Options | 15°, 36°, 50° |
| Finishes |
Textured White Textured Black |
| Ingress Protection | IP20 |