DoReMi is a collection of decorative stainless steel outdoor bollards that become luminous accents for gardens, terraces and outdoor spaces with a variety of forms – spheres, hemispheres, cones and flat circular heads – available in 3 heights (19.7”, 31.5”, and 43.3”). Mi 2 is a version with a flat circular head and diffused cone attached, offered in 4 color temperatures with diffuse optics and 5 standard finishes.
| Application | Bollard |
| Construction |
Body / Bracket: Stainless Steel AISI 316L Lens: Acrylic (PMMA) |
| Wattage | 0.9W |
| Power Supply | Remote 24VDC Constant Voltage |
| Dimming | Available |
| CCT | 2200K, 2700K, 3000K, 4000K |
| CRI | 80 |
| Delivered Lumens | 86 lm (3000K) |
| Optic Options | Diffuse |
| Finishes |
5 Standard, Custom RAL (4 Stage Marine Grade Finish) |
| Accessories | See Datasheet |
| Bug Rating | B0-U1-G0 (3000K) |
| Ingress Protection | IP66 |
| Impact Resistance | IK06 |